Propolis

Propolis

 Také smoluňka, dluž, včelí tmel je pryskyřičnatá látka příjemné aromatické vůně, jejíž barva se mění podle původu a stáří od zelenožluté až k temně hnědé.

Složení

 je značně proměnlivé, asi 50 % pryskyřičnatých látek, do 30 % včelího vosku, do 10 % balzámů a éterických olejů. Je těžší než voda, bod tání je mezi 70-100 st. C

 Zisk 

získávám dvěma způsoby. Méně čistý propolis získávám při vytáčení či čištění rámků z horní loučky špachtlí. Na čistý propolis jsem se soustředil od roku 2005 přiložením plastových krycích pletiv na loučky horní posledního nástavku či medníku. Pletivo se může otáčet při kontrolách či vytáčení a poté vyjmout po skončení sezony, nechat ztuhnout v lednici a poté vylámat. Skladování je vhodné v chladu v tmavé nádobě. Musím řici, že jsem ho zatím neprodával, pouze jsem vyrobil propolisovou tinkturu, což není nic složitého. V lékárně jsem zakoupil líh na pupečník, který je 60 ti % ní, poměr lihu a propolisu si již přesně nepamatuji, po promíchání jsem asi 10 dní vždy promíchával, poté jsem přes jemné sítko, je možno asi i přes plátno přecedil do jiné skleničky. Mělo by zde být mnoho léčebných účinků, já osobně jsem to zkusil na ekzém na hrudníku, když se mi rozvinul, asi 3 dny jsem to večer mazal, a ekzém zmizel, ale za 14 dní jsem ho měl zpátky, takže těžko říci.

 

Využití

jako roztok propolisu v etylalkoholu či jako propolisová mast, je udáváno mnohostranné léčebné využití